BERTHOUD - Uruchomienie po zimie

Uruchomienie po zimie Uruchomienie opryskiwacza po zimie Uruchomienie opryskiwacza po zimowych miesiącach jest ważnym etapem, by pierwsze opryski w roku były udane. Niniejszy artykuł jest zbliżeniem na aspekty konserwacji opryskiwacza, punkt po punkcie, oraz na ważne zagadnienia​ . Artykuł został zredagowany we współpracy z panią Sonią Laurent, inżynierem od dobrych praktych w fir

titre de la fenêtre 

 Uruchomienie opryskiwacza po zimie

 

Uruchomienie opryskiwacza po zimowych miesiącach jest ważnym etapem, by pierwsze opryski w roku były udane. Niniejszy artykuł jest zbliżeniem na aspekty konserwacji opryskiwacza, punkt po punkcie, oraz na ważne zagadnienia​. Artykuł został zredagowany we współpracy z panią Sonią Laurent, inżynierem od dobrych praktych w firmie Bayer.

 

Podobnie jak ciągnik rolniczy czy kombajn zbożowy, tak samo opryskiwacz potrzebuje regularnej konserwacji i regulacji, które zagwarantują jego dobre działanie. Po zimie, przygotowanie opryskiwacza do pracy stanowi idealną okazję, by przeprowadzić testy i przeglądy obsługowe. Konserwacja polega przede wszystkim na obserwacji i oczyszczeniu głównych podzespołów opryskiwacza.

Przykładowo, instalacja oprysku musi być przedmiotem wielu weryfikacji. Jeśli maszyna została całkowicie opróżniona podczas przygotowania jej na zimę, to trzeba napełnić główny zbiornik wodą i uruchomić opryskiwacz, by ponownie namoczyć uszczelki i wykryć ewentualny wyciek. Opróżnienie pompy i sprawdzenie stanu membran (w przypadku pomp tłoczkowo-membranowych) jest konieczne, podobnie jak upewnienie się o stanie głównych filtrów i sita. Zaleca się sprawdzenie informacji o odczycie "prędkości" na urządzeniu regulacyjnym i upewnienie się, czy jest poprawnie odczytywana.

 

Przegląd belek i urządzenia regulującego wydatek na rozpylaczach

Belki do oprysku muszą być sprawdzone: dokręcenie śrub, zrobienie wyprawek farby (jeśli jest stosowany płynny nawóz azotowy), przegląd osi przegubu może również okazać się konieczny. Układ zawieszenia belki musi być w doskonałym stanie. Kontrola przeciwkapaczy i głowic mocujących rozpylacze jest wymagana: poniżej ciśnienia wynoszącego 1 bar oprysk nie zostanie uruchomiony. Na końcu muszą być też sprawdzone same rozpylacze. Do tego celu można wykorzystać menzurki ze skalą i chronometr, aby porównać wydatek na zamocowanych rozpylaczach i na rozpylaczach nowych. Brak równomierności w oprysku zmusza do wymiany zużytych dysz na nowe. Niektóre z nich mogą być zatkane, inne mogą mieć zbyt duży wydatek w wyniku powiększenia otworu wylotowego.

 

Wyzwania związane z konserwacją opryskiwacza​

Opryskiwacz dobrze konserwowany sprzyja przede wszystkim efetywnej obsłudze oprysku. Precyzyjna regulacja umożliwi uniknięcie marnowania cieczy roboczej, czy też, ogólnie mówiąc, złego dawkowania: objętość cieczy roboczej będzie odpowiadała tej, która zostanie użyta do oprysku, w dobrej dawce i równomiernie na przeznaczonej do tego uprawie... Przywrócenie opryskiwacza do pracy dotyczy także jego "mechaniki" (ogumienie...), co pozwoli zoptymalizować zużycie paliwa i wydłużyć trwałość maszyny. A to oznacza efektywność oprysków, wpływ na środowisko i trwałość biorących udział w pracy maszyn. 

 

Co jest najważniejsze:

  • Napełnić zbiornik wodą i uruchomić go.
  • Sprawdzić brak wycieków na układzie oprysku oraz informację o "prędkości" z urządzenia regulacyjnego.
  • Opróżnić pompę i sprawdzić stan membran.
  • Upewnić się, czy główne filtry są czyste i sprawdzić stan sita.
  • Konserwacja belek i układu zawieszenia: dokręcenie śrub, wyprawki farby, sprawdzenie osi przegubu.
  • Sprawdzenie stanu membran przeciwkapaczy i głowic mocujących rozpylacze.
  • Kontrola stanu i wydatku rozpylaczy.

Więcej informacji, patrz: strona Ministerstwa Rolnictwa